• Prastare Opowieści-Wyprawa do Zagrody Edukacyjnej w Leśnicy

          •     7 maja uczniowie klas I-III oraz oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. bł. ks. J. Popiełuszki, pod opieką wychowawczyń i rodziców, uczestniczyli w warsztatach w zagrodzie edukacyjnej "Ostoja Dworska" w Leśnicy, dawnej siedzibie starostów małogoskich. Podczas wizyty zgłębiali historię swojej małej Ojczyzny dzięki Prastarym Opowieściom w wykonaniu Chłopa Świętokrzyskiego w rolę którego wciela się Grzegorz Szymański. Mieli okazję zobaczyć strój kasztelana, wysłuchać gwary, a także spróbować swoich sił w walce na miecze, co bardzo zainteresowało dzieci. Pokazowa inscenizacja otworzyła dla nich okno w przeszłość, pozwalając lepiej zrozumieć życie i zwyczaje sprzed wielu lat. Degustacja tradycyjnego pieczywa i obserwacja procesu dojenia krowy były kolejnymi atrakcjami w zagrodzie. W trakcie wizyty uczniowie mogli także zobaczyć narzędzia, którymi kiedyś pracowano w polu. To nie wszystko, co czekało dzieci tego dnia.  Podczas wizyty dzieci miały okazję wziąć udział w lekcji pisania przy użyciu gęsiego pióra na przygotowanej wcześniej karcie pracy. Nie zabrakło także wspólnego pieczenia kiełbasek nad ogniskiem, co sprawiło dzieciom wiele radości. Wszystko to spowodowało, że dzień był pełen fascynujących doświadczeń. Serdecznie dziękujemy panu Grzegorzowi Szymańskiemu za zorganizowanie tak wspaniałych atrakcji, a rodzicom za pomoc w opiece nad maluszkami.

          • Próbna ewakuacja i wizyta strażaków z JOT OSP Krasocin w naszej szkole.

          • Próbna ewakuacja oraz wizyta strażaków z JOT OSP Krasocin w Szkole Podstawowej 

            im. bł. ks. J. Popiełuszki w Cieślach

            Dnia 19 kwietnia 2024r. uczniowie oraz wszyscy pracownicy Szkoły Podstawowej im. bł. ks. J. Popiełuszki w Cieślach brali udział w próbnej ewakuacji. Celem przeprowadzonej akcji było zapoznanie uczniów z zasadami obowiązującymi podczas sytuacji kryzysowych oraz nauka właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia. Ewakuacja przebiegła w sposób sprawny i zorganizowany na teren boiska szkolnego. 

            Tego dnia z wizytą do szkoły przybyli też strażacy (p. Michał Kaczmarek, p. Krystian Pawłowski oraz p. Jakub Stawowski) z Jednostki Operacyjno-Technicznej Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasocinie. W trakcie spotkania strażacy w ciekawy sposób przybliżyli uczniom specyfikę swojej pracy. Dzieci dowiedziały się, że praca strażaka to nie tylko gaszenie pożarów, ale także udzielanie pierwszej pomocy, zabezpieczenie miejsca wypadku oraz udzielanie wsparcia w sytuacjach kryzysowych. Największym zainteresowaniem cieszył się wóz strażacki, do którego każde dziecko mogło wsiąść, by choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy strażak. Uczniowie mogli  również podziwiać z bliska specjalistyczny sprzęt, w który wóz jest wyposażony, a chętni mogli przymierzyć hełm i odzież ochronną używaną w akcjach. Dzięki ciekawej prelekcji dzieci utwierdziły się w przekonaniu, że praca strażaka jest trudna i odpowiedzialna. Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania strażakom za poświęcony czas i pouczające spotkanie. 

            Organizator spotkania: Kinga Cisłowska

          • Finalistki konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Województwa Świętokrzyskiego"

          • Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach

            finalistami konkursu: „Poznajemy Parki Krajobrazowe

            Województwa Świętokrzyskiego”

             

                  W dniu 16 kwietnia 2024r. uczennice ze Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach: Maja Mierzwa, Amelia Zakładowska i Maja Kupczyk uczestniczyły w finale wojewódzkiego konkursu pn. „Poznajemy Parki Krajobrazowe Województwa Świętokrzyskiego”. Uroczystość miała miejsce w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach i była organizowana przez ZŚiNPK. Do dwuetapowego konkursu przystąpiło 46 zespołów ze szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego. Pierwszy etap polegał na opracowaniu wybranej z listy tematyki w formie filmu, plakatu naukowego, gry dydaktycznej czy prezentacji multimedialnej. Tylko 5 spośród 46 zespołów znalazło się w finale konkursu, w tym szkoła w Cieślach zdobywając cenne nagrody m.in. Voucher na wycieczkę terenową połączoną z warsztatami przyrodniczymi dla 50 osób oraz słuchawki bezprzewodowe. Po II etapie konkursu, który miał formę testu z wiedzy o formach ochrony przyrody, uczniowie zwiedzali nowoczesny ośrodek w Umianowicach, poznając jego specyfikę oraz walory przyrodniczo – kulturowe ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia Śródlądowej Delty Rzeki Nidy. Do konkursu, uczennice przygotowywała pani Sławomira Jambor.

          • Święta tuż tuż!

          • Grudzień to okres przedświąteczny,który nierozerwalnie łączy się z przygotowaniem stroików i zdobieniem pierników. Uczniowie klasy I postanowili trochę tego magicznego, świątecznego  nastroju wnieść do szkoły.